Beste (kandidaat) Zoniënvrijwilliger,
Oef … het regent.
Deze zomer was historisch warm en droog.
Het was heel fijn om met vrienden gezellig samen te komen op een terrasje of in een verkoelende tuin, om wandel- en fietstochten te maken of om op reis te gaan.
Maar voor het woud was het erg zware zomer. Niet alleen in de zuiderse landen, waar de natuur steeds vaker het slachtoffer is van grote branden, maar ook in ons land kan de natuur er niet meer aan ontsnappen. De Hoge Venen werden geteisterd door een ongekend grote brand die unieke ecosystemen vernietigde! En alle bossen in België hebben deze zomer dramatisch te kampen gehad met droogte. Ook ons geliefde Zoniënwoud ontsnapt er niet aan.
Veel bomen hebben zwaar geleden onder de droogte en de fauna maakt een kritieke periode door. Meer dan ooit is de rol van de beheerders, de partners, de Stichting en de Zoniënvrijwilligers van fundamenteel belang! Dit is een goed seizoensgebonden thema dat je tijdens je wandelingen in het woud kan aansnijden.
Heel wat Zoniënvrijwilligers waren deze zomer in het woud aanwezig. Ze ontmoetten er veel bezoekers en hebben hen op een vriendelijke manier over de Goede Gewoontes verteld. Daar hebben ze fijne en mooie reacties voor ontvangen. Maar ze zijn helaas ook getuige geweest van onvoorbeeldig gedrag … dat nog meer schade kan toebrengen wanneer het bos onder grote druk staat, zoals dat nu het geval is.
Daarom moeten we blijven hameren op het belang om de Goede Gewoontes te respecteren. Maar zoals mijn grootmoeder altijd zei: op sommige spijkers, zal je lang moeten kloppen …
Het Zoniënwoud heeft ons dus heel hard nodig!
Om met bezoekers in gesprek te gaan, maar ook om te helpen bij de organisatie van acties en activiteiten ten voordele van het woud.
Onze partners en de beheerders organiseren zelf ook activiteiten, bedrijven willen tijdens teambuildings het woud ontdekken en actief bijdragen aan de bescherming ervan, terwijl ze tegelijkertijd de projecten van de Stichting financieel ondersteunen.
Door je aan te sluiten bij de Zoniënvrijwilligers, ga je akkoord om je in te zetten zodat al deze mooie zaken gerealiseerd kunnen worden. Dat is geweldig! En we kijken ernaar uit om je talenten als organisator, animator, logistiek medewerker, ‘pleitbezorger’, netwerker of fondsenwerver ten volle te benutten.
Het Zoniënwoud van vandaag dankt je, en dat van morgen is je nu al oneindig dankbaar!
HET WOUD ROEPT …
Om het kalenderoverzicht voor de Zoniënvrijwilligers gemakkelijker te maken, vind je hier een samenvatting van alle geplande acties waarvoor we op jouw hulp rekenen. Zoniënvrijwilliger of kandidaat. Iedereen is welkom! Ga naar de kalender om je in te schrijven.
Alle details en de inschrijvingslink vind je steeds in elke activiteit terug. Kijk dit ook nog even na de dag voor een activiteit. Indien er wijzigingen zijn, vind je die ook in de kalender terug.
Augustus
- 17 > 28 (weekdagen) : ANB bosbeheer in het arboretum van Groenendaal
- 28/08: Werkdag Geografisch Arboretum Tervuren
- 29/08 : Infostand organiseren en bemannen tijdens het Feest van de vleermuis aan Rood Klooster (NL/FR)
- 29 & 30/08 : Info en sensibilisering met Brussel Babbelt (NL/FR)
September
- !!! 10/09 – GC Wabo Bosvoorde: Feestelijke babbel & drink in het Zoniënwoud
- Terugblik op de afgelopen periode
- Programma 2026-2027
- Onthaal nieuwe Zoniënvrijwilligers
- Gezellige drink !
- 8, 12 & 18/09: Werkdag Geografisch Arboretum Tervuren
- 15,16,18, 22,23,24/09 : ANB bosbeheerwerken in het arboretum van Groenendaal
- 16/09: La Hulpe – gestion forestière avec l’agent Nicolas
- 19/09 : Bioblitz Rood Klooster: Deelname en bezoekers aanmoedigen om hetzelfde te doen (NL/FR)
- 20/09 : Autoloze zondag (een actie organiseren)
- 26 & 27/09 : De tuinen van de Hippodroom (stewardship) (NL/FR)
- 26 & 27/09 : Info en sensibilisering met Brussel Babbelt (NL/FR)
- 30/09 : Dogs & Friends – La Hulpe (sensibilisation, présence sur le terrain avec le DNF)
Oktober
- 4/10: beheer exoten met de Vrienden van het Zoniënwoud (FR & een beetje NL, maar is toch de moeite waarde 😉 )
- 10 & 11/10 : Info en sensibilisering met Brussel Babbelt (NL/FR)
- 13, 17 en 30/10: Werkdag Geografisch Arboretum Tervuren
- 18/10 : Dag van het Zoniënwoud in Groenendaal & Arboretum Tervuren (logistieke hulp, bezoekers onthalen en bemannen infostand)
- 21/10: La Hulpe – gestion forestière avec l’agent Nicolas
- 29/10 : Infosessie nieuwe kandidaten: alles wat je moet weten over de Zoniënvrijwilligerswerking (GC Felix Sohie, Hoeilaart ) (ook Zoniënvrijwilligers gezocht voor extra hulp en getuigenissen!)
- Présentation de la gestion forestière par le DNF : date à préciser
November
- 3/11 : Presentatie over bosbeheer door Leefmilieu Brussel (NL/FR)
- 12/11: Lezing: het Zoniënwoud en de klimaatverstoring (door Eloi Glorieux)
- 14 & 15/11: Info en sensibilisering met Brussel Babbelt (NL/FR)
Fondsenwerving voor het Zoniënwoud: informeer ook jouw netwerk
Dankzij financiële steun kunnen projecten ten voordele van het Zoniënwoud en de bescherming ervan ontwikkeld en ondersteund worden. Ook voor de Zoniënvrijwilligerswerking rekenen we op externe financiering.
Misschien beschik je zelf over een interessant netwerk? Aarzel niet om deze boodschap met jouw netwerk te delen.
Het Zoniënwoud financieel steunen kan op verschillende manieren:
- Door een gift te doen
- Door een teambuilding te organiseren met jouw collega’s of met jouw bedrijf (trek eens aan de mouw van jouw baas)
- Door structurele steun te bieden in de vorm van een partnership of door mecenas te worden.
Fiscale aftrekbaarheid: Stichting Zoniënwoud is erkend als instelling voor natuurbehoud en natuurbescherming. De belastingvermindering voor gedane giften bedraagt 30% van het bedrag van de gift indien de gift minstens 40 € bedraagt.
Brainstormsessie fondsenwerving tijdens feestelijke bijeenkomst 10/9
PRAKTISCHE INFO
Webpage en activiteitenkalender van de Zoniënvrijwilligers:
Hier vind je alle info, sla deze op bij je favorieten!
- Kalender van de Zoniënvrijwilligers met alle acties en opleidingen
- Drive van de Zoniënvrijwilligers :
- Inhoud, presentaties en documentatie van de opleidingen
- Didactische kit
- Interessante documentatie
- Evaluatieformulier
- Newsletters
Agenda van het Zoniënwoud : alle activiteiten van de partnerverenigingen
Alvast bedankt voor je waardevolle inzet, een fijne zomer en tot gauw in het Zoniënwoud!
Ce projet des ‘Soigneurs’ de la forêt de Soignes est réalisé grâce au soutien de la Fondation Engie et de QIGreen, dans le cadre du projet européen Life b4b – Belgium for Biodiversity
Het Zoniënvrijwilligersproject is mogelijk gemaakt dankzij de steun van de Stichting Engie en QIGreen, in het kader van het Europese Life Project B4B – Belgium for Biodiversity
Thierry, David & Sanne